Korytarz – wizytówka wnętrza. 5 porad jak zaprojektować piękny i praktyczny hol wejściowy.

Korytarz – wizytówka wnętrza. 5 porad jak zaprojektować piękny i praktyczny hol wejściowy.

Jeżeli prawdą jest że poznając człowieka, wyrabiamy sobie o nim opinię w ciągu pierwszych kilku sekund, można przypuszczać że w przypadku domu często jesteśmy w stanie na podstawie holu wejściowego, określić jaka będzie pozostała część domu / mieszkania. Biorąc to pod uwagę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, które pomogą zaprojektować idealny korytarz, który będzie nie tylko piękną wizytówką, ale również praktyczną i funkcjonalną częścią domu. 

O jakich meblach nie możemy zapomnieć, projektując korytarz?

Na początku skoncentrujmy się na rzeczach oczywistych, a mianowicie na doborze odpowiednich mebli do korytarza

  1. Wieszaki do korytarza

Jedną z absolutnie niezbędnych rzeczy jest wieszak, który powinien znajdować się w miarę blisko wejścia, aby bez potrzeby wchodzenia w butach do domu, można było bez problemu powiesić kurtkę po jej zdjęciu. Wbrew pozorom, jest kilka rozwiązań, które mogą posłużyć jako wieszak w korytarzu. Mogą to być pojedyncze “haki”, na których bezpośrednio będziemy mogli powiesić kurtkę. Zaletą tego rozwiązania jest fakt iż na takich hakach, łatwiej utrzymać porządek, a to dzięki temu że takie rozwiązanie uniemożliwia powieszenie na nim dużej ilości kurtek. Co ciekawe, wybierając haki do korytarza często będziemy mieli problem z nadmiarem dostępnych form, ponieważ od jakiegoś czasu firmy produkujące takie haki prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych haków do holu. Poniżej kilka przykładów takich haków. 

Innym niż haki rozwiązaniem są coraz bardziej popularne drążki, na których będziemy mogli powiesić kurtki na wieszakach. Jest to rozwiązanie, które z jednej strony wymaga odpowiedniej przestrzeni (np. powieszenie takiego drążka w wąskim holu może być niemożliwe), z drugiej natomiast może pomieścić zdecydowanie więcej ubrań, co dla wielu osób może być sporą zaletą. 

Ostatnim, jednak chyba najczęściej spotykanym rozwiązaniem są wieszaki stojące, które w naszym kraju obecne są od bardzo dawna. Jest to rozwiązanie które jest najmniej praktyczne, ponieważ na takim wieszaku powiesić można całkiem sporo kurtek, ale już zdejmowanie kurtki, która jest na samym spodzie jest nie lada wyczynem. 

2. Konsole do holu wejściowego

Bardzo ważnym pod względem funkcjonalności meblem, który powinien znaleźć się w każdym korytarzu / holu, jest konsola lub miejsce gdzie zaraz po wejściu będziemy mogli odłożyć klucze, telefon itp. oraz siedzisko na którym wygodnie zdejmiemy buty. Problem jaki często napotykamy z tego typu meblami jest ich wielkość, a dokładniej głębokość. Korytarze to zazwyczaj stosunkowo wąska część mieszkania, w której nie łatwo pomieścić za dużo mebli. Jeżeli stawiamy na funkcjonalność, a przestrzeń mamy ograniczoną, powinniśmy zastanowić się nad wyborem pomiędzy konsolą a siedziskiem, na którym wygodnie zdejmiemy buty. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie obu tych mebli, jednak jeśli mielibyśmy wybierać tylko jeden – zdecydowanie wybralibyśmy konsolkę. Naszym zdaniem nie tylko jest to mebel bardziej praktyczny, ale również dużo ciekawszy pod względem wizualnym. Odpowiednio zaaranżowana toaletka z pięknym lustrem potrafi dodać każdemu wnętrzu stylu, a jak wiadomo na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia ma się kilka sekund 😉 dlatego zdecydowanie jesteśmy zwolennikami ładnych aranżacji konsolka + lustro w korytarzach i holach wejściowych. Poniżej kilka przykładów mebli, które są doskonałym przykładem połączenia estetyki, designu i funkcjonalności. 

3. Szafki na buty do korytarza

Obok kurtek, to właśnie buty zajmują najwięcej miejsca w holach wejściowych. Rozwiązaniem tego problemu mogą być szafki na buty, jednak podobnie jak w przypadku konsol i siedzisk, nie mogą to być meble zbyt głębokie – niestety na rynku nie ma zbyt dużo mebli, które pasują do kategorii “płytkie szafki na buty”, dlatego nasi klienci często decydują się na wykonanie tego typu mebli na zamówienie u stolarza. 

4. Lustra

Lustra są niezwykle wdzięczną i interesującą kategorią dodatków. Poza standardową funkcją mogą one również służyć do wizualnego powiększenia przestrzeni. Obecnie wybór luster to już nie tylko wybór kształtu czy rozmiaru, ale również wybór materiału z jakiego wykonana została rama lustra czy np. kolor samego lustra (od modnego “rose gold” przez złoty aż po lustra postarzane). Jak już wcześniej wspominaliśmy – odpowiednie zestawienie konsolki z lustrem może być doskonałym elementem dekoracyjnym, który jednocześnie będzie bardzo praktyczny.

5. siedziska / ławeczki

To że naszym zdaniem konsolka jest lepszym wyborem niż siedzisko, nie znaczy że nie powinniśmy się na nie decydować – zwłaszcza jeżeli mamy na to miejsce. Naszą ulubioną firmą produkującą meble tego typu jest duńska marka Bolia, która posiada w swojej ofercie niezwykle urokliwe ławeczki do korytarza, które z pewnością będą przykuwać oko i dodadzą funkcjonalności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *