Kuchnie ogrodowe – nadaj ogrodowi nową funkcję

Kuchnie ogrodowe – nadaj ogrodowi nową funkcję

Urządzanie przestrzeni zewnętrznych – bez względu na to czy jest to ogród czy taras, rządzi się innymi zasadami niż urządzanie przestrzeni wewnętrznych. Jest wiele czynników, które wpływają na to jak będzie wyglądał nasz ogród – zaczynając od budżetu, na funkcjonalności jaką chcemy nadać ogrodowi kończąc. Jest jednak ostatnio widoczny trend, który wydaje się zyskiwać coraz większą popularność, a co za tym idzie na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów z tej kategorii – mowa o kuchniach ogrodowych.

Pierwszym skojarzeniem jeśli pomyślimy o tym właśnie segmencie, jest część ogrodu z wydzieloną przestrzenią na grilla, jednak kuchnie o których mówimy, te które zyskują coraz bardziej na popularności – to kuchnie zdecydowanie bardziej złożone i posiadające dużo większą funkcjonalność. Obecnie coraz mniej dziwi fakt posiadania w ogrodzie kuchni, która funkcjonalnością nie dużo ustępuje tej standardowej, wewnątrz domu. Może nie uświadczymy w takiej kuchni kawiarki, ale lodówka, zlew do mycia naczyń, kuchenka czy nawet piec do pizzy to powoli standard. Trend o którym mowa i tempo w jaki się on rozwija w naszym kraju wydaje się być bezpośrednio skorelowany z długością lata i tym jak dużo czasu możemy spędzić w ogrodzie, zwłaszcza jeżeli projektując taką kuchnię weźmiemy pod uwagę kilka aspektów, które pozwolą nam się cieszyć nią nie tylko latem, ale również wiosną i jesienią.

Na co zwracać uwagę projektując kuchnię zewnętrzną

Podstawowe zasady projektowania kuchni zewnętrznych są bardzo zbliżone do projektowania kuchni standardowych i podobnie jak w przypadku kuchni wewnętrznych w pierwszej kolejności skupić powinniśmy się na funkcjonalności oraz odpowiednio wczesnym zaplanowaniu tego, co i gdzie w takiej kuchni chcemy umieścić. Wiąże się to koniecznością odpowiedniego rozplanowania podłączeń – jeżeli chcemy mieć w kuchni ogrodowej zlew, grill na gaz oraz np. lodówkę – powinniśmy już na etapie projektowania ogrodu / tarasu zadbać o to, aby odpowiednie podłączenia znalazły się w odpowiednim miejscu. Równie ważna co funkcjonalność, jest odpowiednia ergonomia i dostosowanie naszych wymagań do rozwiązań dostępnych na rynku, ponieważ pomimo tego że dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, dzięki którym możemy stworzyć w ogrodzie bardzo funkcjonalne konfiguracje, to ciągle w porównaniu z kuchniami standardowymi, oferta jest dosyć ograniczona. Kolejnym wyborem, którego musimy dokonać jest wybór pomiędzy kuchnią murowaną, a gotowym rozwiązaniem od producenta zewnętrznych kuchni modułowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i podobnie jak w przypadku wielu aspektów projektowania wnętrz, wiele zależy od preferencji i upodobań inwestora.

Do podstawowych zalet kuchni murowanych należą:

  • elastyczność projektowania takiej kuchni jest dużo większa niż w przypadku projektowania kuchni z gotowych modułów; decydując się na kuchnię murowaną możemy tworzyć niemal dowolne konfiguracje funkcjonalne (trzeba jednak pamiętać że decydując się na rozwiązania murowane, jedna funkcjonalność zazwyczaj zajmie zdecydowanie więcej miejsca, niż w przypadku gotowych rozwiązań modułowych)
  • trwałość – bez wątpienia, z dużo większym prawdopodobieństwem że nic się z nią nie stanie, możemy (a nawet musimy) zostawić kuchnię murowaną na całą zimę na zewnątrz; biorąc pod uwagę że zostanie ona odpowiednio zaprojektowana ( np. w odpowiednich miejscach zostaną zaplanowane odpływy, dzięki którym woda nie będzie zbierać się i stać w takiej kuchni w jednym miejscu przez długi czas ) – możemy mieć pewność że po kilku latach będzie ona spełniała swoją funkcję, wymagając od nas minimum nakładów pracy dotyczących jej pielęgnacji.    

Kuchnie murowane posiadają jednak również kilka minusów – poniżej podstawowe z nich:

  • jednym z największych minusów kuchni murowanych jest ich wielkość. W odróżnieniu do gotowych kuchni modułowych, kuchnie murowane zajmują zdecydowanie więcej miejsca – np. jeżeli chcemy mieć w takiej kuchni grill oraz piec na pizzę – oba te moduły musimy odpowiednio zabudować i tam gdzie zastosowana mogłaby być np. stal nierdzewna z odpowiednią izolacją, znajdą się cegły, które zajmą zdecydowanie więcej przestrzeni.
  • design – to jest oczywiście subiektywne odczucie każdego inwestora, ale naszym zdaniem kuchnie murowane nie zawsze pasują do stylu nowoczesnego i o ile jesteśmy w stanie zaakceptować taką kuchnię przy domu urządzonym w stylu rustykalnym i w ogrodzie urządzonym w podobnym stylu, tak kuchnie murowane kompletnie nie pasują nam do ogrodów przy domach urządzonych w stylu nowoczesnym; tak jak wspominaliśmy wcześniej – jest to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji, jednak z drugiej strony wiemy że podobne zdanie ma większość projektantów, z którymi współpracujemy.
roshults kuchnie ogrodowe
roshults kuchnie ogrodowe

Jeżeli chcemy zdecydować się natomiast na gotową zewnętrzną kuchnię ogrodową, również powinniśmy mieć świadomość co do plusów i minusów takiego rozwiązania.

Do podstawowych minusów zaliczyć można:

  • cenę, która ze względu na użyte materiały (odpowiednio zabezpieczona stal nierdzewna vs. cegła), musi być wyższa od kuchni murowanej. Niestety nie spotkaliśmy się do tej pory z ekonomiczną wersją kuchni ogrodowych – jest to spowodowane tym, że każdy producent takich rozwiązań swoje produkty musi projektować w taki sposób, aby były one odporne na niemal każde warunki atmosferyczne.
  • elastyczność projektowania – jak to zostało wcześniej wspomniane, liczba producentów posiadających w swojej ofercie kuchnie ogrodowe rośnie z roku na rok, jednak ciągle liczba dostępnych modułów jest relatywnie niewielka. Nie znaczy to jednak że za pomocą tych dostępnych nie jesteśmy w stanie zaprojektować bardzo funkcjonalnych konfiguracji, jednak nie ma jeszcze na tym rynku rozwiązania, które pozwoliłoby projektantowi rozrysować kuchnię z taką swobodą z jaką może to zrobić w przypadku kuchni murowanych.   

Do zalet kuchni modułowych zaliczyć można:

  • spójność kompozycji, które możemy tworzyć za pomocą gotowych modułów. W przypadku kuchni murowanych często mieszane są rozwiązania od różnych producentów – grill od producenta “A”, zlew od producenta “B”, kuchenka (o ile znajdziemy odpowiedni model ogrodowy) od producenta “C”. Taka mieszanka zazwyczaj kończy się powstaniem małych estetycznych potworków, którym daleko do przemyślanego “designu”
  • oszczędność miejsca – w większości przypadków zastosowanie gotowych modułów pozwala na dużą oszczędność miejsca. Wykorzystanie takich materiałów jak stal nierdzewna czy aluminium, pozwala na zdecydowanie bardziej efektywne rozmieszczenie poszczególnych elementów w tworzonej kompozycji
  • ogólny design – ponownie jest to wyłącznie nasza obserwacja i opinia, ale kuchnie stworzone z modułów takich firm jak np. Roshults – której eclectic.pl jest oficjalnym dystrybutorem na terenie Polski (na zdjęciu poniżej), wydają się nam zdecydowanie bardziej atrakcyjne wizualnie niż kuchnie murowane.
Roshults Warszawa
kuchnie ogrodowe roshults

Praktyczne porady, na które warto zwrócić uwagę projektując kuchnię zewnętrzną

Jeżeli podczas projektowania kuchni zewnętrznej zwrócimy uwagę na kilka aspektów, korzystanie z niej będzie zdecydowanie przyjemniejsze i mniej kłopotliwe. Poniżej kilka wskazówek praktycznych, o których możemy nie pomyśleć projektując naszą pierwszą kuchnię:

  • Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni roboczej – ta zasada jest tak podstawowa i oczywista że nie czujemy potrzeby, aby pisać o niej zbyt dużo. Raczej nikogo nie trzeba przekonywać, że posiadanie przy grillu bądź kuchence blatu roboczego jest koniecznością.
  • Zadaszenie – projektując kuchnię ogrodową warto zastanowić się czy dobrym rozwiązaniem nie będzie umieszczenie jej pod zadaszeniem. Takie rozwiązanie pozwoli nam cieszyć się naszą kuchnią zdecydowanie dłużej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na umieszczenie kuchni zupełnie pod “gołym niebem”, warto rozważyć instalację zadaszenia, które będzie rozkładane tylko w momentach w których będzie ono nam niezbędne. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które gwarantuje taki komfort są altany ogrodowe z możliwością otwierania i zamykania dachu (na zdjęciu poniżej).
  • Zabezpieczenie kuchni ogrodowej po sezonie – decydując się na kuchnię murowaną nie musimy przejmować się jej losami zimą (chociaż jeżeli zdecydujemy się wkomponować w taką kuchnię np. gotowy moduł grilla, również powinniśmy zadbać o jego zabezpieczenie na zimę), natomiast decydując się na niemały wydatek, jaki poniesiemy w większości przypadków wybierając gotową kuchnię modułową, powinniśmy zadbać o miejsce jej przechowywania lub odpowiednio wcześniej wybrać miejsce w którym będzie ona stała uwzględniając potrzebę zabezpieczenia jej na zimę. Wbrew pozorom istotne jest również zabezpieczenie takiej kuchni przed kradzieżą. Problem ten względnie nie dotyczy sytuacji gdy urządzamy taras lub ogród na dachu, jednak w przypadku gdy kuchnia nasza będzie stała w ogrodzie – powinniśmy mieć na uwadze potrzebę zabezpieczenia jej przed właśnie kradzieżą. Praktycznym rozwiązaniem, z którym spotkaliśmy się realizując projekty dla naszych klientów, był umieszczenie takiej kuchnie we wnęce, która na noc zamykana była roletą antywłamaniową.

Podsumowanie

Projektowanie i urządzanie kuchni w ogrodzie – podobnie jak urządzanie jakiejkolwiek przestrzeni, najbardziej uzależnione jest od jednej rzeczy – własnych preferencji. Jeżeli spędzanie czasu w ogrodzie nie jest naszym ulubionym zajęciem, a z grillowania najbardziej lubimy jedzenie karkówki 🙂 – budowanie kuchni zewnętrznej nie jest w takim przypadku najlepszą inwestycją, jeżeli natomiast bardziej niż samo jedzenie, przyjemność sprawia nam przygotowywanie potraw na świeżym powietrzu, a podczas imprezy o miejsce przy grillu walczymy zacieklej niż o miejsce przy stole – nie powinniśmy się zastanawiać ani chwili, zwłaszcza że wszelkie znaki wskazują że długość lata w naszym kraju będzie coraz dłuższa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *