Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu? Poradnik.

Jak prawidłowo wybrać stół do jadalni?

O wartości posiadania w swoich czterech kątach stołu, wspominaliśmy w pierwszym artykule. Komplet mebli do jadalni to bardzo ważny element w naszym życiu codziennym, oraz tło dla niezliczonej ilości wydarzeń. Niezależnie, czy stół jest niezbędny tylko do szybkich posiłków rano lub wieczorem, czy do wspólnego świętowania z rodziną i przyjaciółmi, odpowiednio dobrany stół z pewnością zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Najpierw zastanówmy się nad kształtem

Prostokątne, kwadratowe, okrągłe lub owalne – wybór jest szeroki i warto rozpatrzyć różne dostępne opcje. Jeśli nie wiesz na jaki kształt stołu się zdecydować, pomocne będzie sugerowanie się kształtem pomieszczenia w jakim ma się on znajdować. Na przykład, w pokoju prostokątnym, idealnie sprawdzi się ten owalny, lub właśnie prostokątny.

Potem wybierzmy rozmiar

Jeśli zdecydujesz się już na kształt, skorzystaj ze wskazówek, które na dziś przygotowaliśmy odnośnie rozmiaru mebla. Wielkością powinien pasować do stylu życia oraz oczywiście do wymiarów pomieszczenia. Jeżeli w planach jest urządzanie świąt, imprez, mamy dużą rodzinę, którą pragniemy gościć, ewidentnie musimy rozejrzeć się za większym modelem. Jeśli natomiast wolimy spędzać czas w kameralnej atmosferze, wybierzmy ten mniejszy, lub w przypadku niespodziewanej konieczności 🙂 – rozkładany.

Ergonomia to podstawa!

Przy stole zazwyczaj nie siedzimy sami, a ponieważ chcemy by czas upływał w dobrej atmosferze, musimy zadbać o naszą, oraz gości, wygodę. Aby ją zapewnić, musimy pamiętać o kilku przydatnych zasadach, które są ukryte w liczbach. Wygodę zapewnimy wtedy, gdy zadbamy o odpowiednio dużo miejsca do poruszania się podczas spotkania, w trakcie którego przecież również przemieszczamy się po lokalu. Aby osoba mogła swobodnie wstać i postawić krzesło z powrotem przy stole, musi być odległość co najmniej 75 cm pomiędzy krawędzią stołu a ścianą. Jednak im więcej miejsca tym lepiej! Przydałoby się wokół stołu mieć około 110 cm wolnej przestrzeni, jeśli musimy przemieścić się za czyimiś plecami.

Ile miejsca dla jednej osoby?

Ważne jest, aby każda osoba siedząca miała minimum 60 cm powierzchni stołu, wzdłuż jego krawędzi. Fantastycznie, jeśli uda się zorganizować jeszcze dodatkowe 10 lub nawet 15 cm dla komfortu naszych rąk. Głębokość przeznaczona dla jednej osoby to 40 cm. Wtedy bez problemu zmieści się duży talerz obiadowy o średnicy 25 cm, przed nim zostanie 5 cm na oparcie dłoni, a za nim znajdzie się 10 cm na szklankę i potrawy.

Jaki więc rozmiar stołu wybrać?

Znamy już zasady ergonomii, które należy zachować dla zapewnienia wygody dla nas i naszych bliskich przy stole, oraz wokół niego. Zazwyczaj z góry wiemy również, czy potrzebujemy dużą powierzchnię, czy raczej małą. Jeżeli więc chcemy, aby przy stole swobodnie zmieściły się cztery osoby, wystarczy stół o wymiarach 120×80 cm. Do każdej kolejnej osoby wystarczy doliczyć 60 do 70 cm szerokości powierzchni. Stół – prosty mebel, nie taka prosta sprawa Myślę, że warto przed rozpoczęciem urządzania mieszkania najpierw pomyśleć o tym z pozoru banalnym wyborze – gdzie stół ma się znaleźć, oraz jakich gabarytów ma on być? Jeśli jesteśmy głównym organizatorem wydarzeń rodzinnych lub imprez, jeśli posiadamy dużą rodzinę, a jednocześnie nie chcemy przeznaczać całego jednego pomieszczenia na oddzielną jadalnię, wyznaczmy najpierw miejsce dla dużego stołu z krzesłami, a później szukajmy miejsca dla pozostałych rozwiązań w pomieszczeniu. Dajmy stołowi pierwszeństwo!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *