Luksusowe meble ogrodowe – na co zwracać uwagę przy zakupie ?

Luksusowe meble ogrodowe – jak wybrać ?

Urządzanie domu, mieszkania to proces, który wymaga wytrwałości, cierpliwości i często nie małego budżetu. Zazwyczaj pod koniec tego procesu, wizyty w sklepach z artykułami do wykończenia wnętrz czy np. meblami (które początkowo wydawały się być niezwykle interesujące) przyprawiają nas o niemały zawrót głowy, a inspiracje z Pinteresta, które początkowo tak bardzo uwielbialiśmy oglądać, kojarzą się z kolejnymi decyzjami, które trzeba podjąć i sprzecznymi opiniami na temat tego jaki w jakim stylu powinna być wykończona ściana w sypialni. Po tym jak uda nam się przebrnąć przez ten żmudny proces – ostatnią rzeczą jaką chcemy zrobić jest wybieranie czegokolwiek. Jednak często ostatnim elementem, o którym zapominamy lub celowo odkładamy na później jest urządzenie tarasu / ogrodu. O tym że ogrody i tarasy traktowane są drugoplanowo wiemy na podstawie wieloletnich obserwacji oraz wielu rozmów, które przeprowadziliśmy z inwestorami i projektantami wnętrz. Takie podejście do sprawy urządzenia przestrzeni zewnętrznych jest bardzo dobrze uzasadnione:

– po pierwsze – budżet. Nie ma się co oszukiwać, będąc na ostatnim etapie urządzania domu / mieszkania często jesteśmy zdecydowanie poza budżetem i chcemy wykończyć te elementy naszego domu, które są priorytetowe. Będąc w takiej sytuacji nie koniecznie myślimy o tarasie i jego zagospodarowaniu.

– po drugie – budowy kończą się zazwyczaj późną jesienią / wczesną zimą – jest to moment, kiedy aura na zewnątrz zdecydowanie nie sprzyja myśleniu o tym, czy latem będziemy mieli na czym usiąść w ogrodzie.    

Takie myślenie jest jak najbardziej uzasadnione, jednak jest kilka małych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę: po pierwsze – jeżeli chcemy kupić meble ogrodowe w dobrych cenach, najczęściej to właśnie okres jesienny / zimowy jest tym, w którym możemy trafić najlepsze okazje.  Jest tak, ponieważ ten segment rynku meblowego jest niezwykle podatny na sezonowość i producenci mebli ogrodowych starając się temu zapobiec, właśnie jesienią oferują promocje i obniżki cen. Po drugie – trzeba pamiętać aby nie zostawiać zakupu na ostatnią chwilę, ponieważ na meble ogrodowe również trzeba czekać. Okresy oczekiwania nie są co prawda tak długie jak w przypadku mebli do wnętrz, jednak dwa / trzy tygodnie to średni czas jaki przyjdzie nam czekać, jeżeli zdecydujemy się np. na zakup ekskluzywnych mebli ogrodowych z Włoch lub Hiszpanii. Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na meble właśnie z tych krajów, sierpień jest w nich miesiącem wolnym od pracy (nie pracuje wtedy większość fabryk), więc jeżeli zakup mebli odłożymy na ostatnią chwilę (np. koniec lipca) i okaże się że produktów, które wybraliśmy, dany producent nie ma na stanie – może okazać się że meble otrzymamy dopiero na jesień.

Jak widać timing i to kiedy kupimy meble ogrodowe wpływa nie tylko na to czy uda nam się otrzymać je w odpowiednim czasie, ale również wpłynie na cenę, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić.

Wybieramy meble ogrodowe – na co zwrócić uwagę ?

Jeżeli wiemy już dokładnie kiedy kupić meble ogrodowe – zastanówmy się nad tym, jakie meble kupić i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę.

Po pierwsze – materiały

Mogłoby się wydawać że pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest design i wygląd mebla, jednak naszym zdaniem równie ważnym aspektem, który sprawi że korzystanie z mebli ogrodowych nie będzie nam się kojarzyć z ciągłym chowaniem i wystawianiem ich z garażu, jest to z jakich materiałów zostały one wykonane. Nie da się ukryć że przez wiele lat w tej kwestii na rynku królował  technorattan – było to spowodowane właściwościami tego materiału i jego odpornością na warunki atmosferyczne. Wysokiej jakości technorattan jest bowiem materiałem, który faktycznie może przetrwać bardzo wiele i nie będzie potrzebował zbytnio “obsługi”. Warto zwrócić tu uwagę że technorattan technorattanowi nie równy – to jaką wersję tego materiału wybierzemy będzie miało wpływ nie tylko na jego trwałość, ale również cenę. W większości – ekskluzywne meble ogrodowe (z Włoch czy Hiszpanii) wykonane są z technorattanu najwyższej jakości, który w składzie ma nie tylko poliuretan, ale również żywicę. Warto pamiętać o tym wybierając meble z technorattanu i mieć świadomość że tanie meble ogrodowe z marketu budowlanego mogą nie być tak odporne na warunki atmosferyczne jak meble z technorattanu z wyższej półki cenowej.

Dodatkowo istnieje podział na technorattan z płaską plecionką (po lewej) i plecionką okrągłą (po prawej) – ponieważ ten z okrągłą plecionką bardziej przypomina rattan naturalny, jest on uznawany za bardziej luksusowy i co za tym idzie nieznacznie droższy (wpływ na to ma również proces wytwarzania tego materiału, który jest bardziej złożony, niż w przypadku wersji płaskiej):

W przeciwieństwie do technorattanu, relatywnie nowym trendem na rynku mebli ogrodowych jest upodobnienie ich do mebli stosowanych we wnętrzach. Aby osiągnąć takie efekt, producenci korzystać muszą z materiałów najwyższej jakości, które przez wiele lat pozostaną niezmienione, nawet w przypadku gdy będą narażone niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, słońce, wiatr etc.).   

foto 1. Model Hipster od firmy Atmosphera Italy, który bez problemu poradziłby sobie również jako kanapa w salonie.

Aby osiągnąć taki efekt jak na zdjęciu powyżej – fabryki stosować muszą tapicerki i wypełnienie najwyższej jakości. Proces technologiczny wytwarzania takich materiałów uwzględniać musi fakt, iż powinny być one: wodoodporne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz odporne na promienie słoneczne. Czołowymi producentami takich materiałów na świecie są firmy takie jak Sunbrella czy Tempotest. Materiałów od tych producentów w swoich produktach używają najlepsze firmy produkujące meble ogrodowe ( w tym Roshults i Atmosphera Italy czy Houe ).

Interesującą ofertą są również meble ogrodowe wykonane z metalu – najczęściej jest to aluminium lub w przypadku mebli ogrodowych z najwyższej półki – stal nierdzewna (takie meble produkuje np. szwedzka firma Roshults). Meble te nie są co prawda nowością na rynku, jednak materiał jakim jest metal pozwala na nieustanne tworzenie nowych form, dzięki czemu meble ogrodowe wykonane ze stali są ciągle w modzie. Warto zwrócić również uwagę, że podobnie jak w przypadku mebli ogrodowych z technorattanu, meble wykonane ze stali (przyjmując że jest to stal wysokiej jakości, dodatkowo zabezpieczona odpowiednią farbą) nie wymagają zbyt wielu zabiegów, aby pozostać w idealnym stanie przez wiele lat.

Mówiąc o meblach ogrodowych i materiałach z których mogą być one wykonane, nie można pominąć drewna. Meble ogrodowe wykonane czy to z drewna tekowego (Atmosphera Italy) czy np. bambusowego (Houe) to trend, który od bardzo dawna nie wychodzi z mody. Jest to spowodowane w głównej mierze tym że to właśnie drewno jest w stanie nadać przestrzeni zewnętrznej ciepła i mamy wrażenie że to właśnie naturalność drewna najlepiej wpisuje się w estetykę ogrodu czy tarasu. Decydując się na meble ogrodowe wykonane z drewna, pamiętać należy o tym iż jest to materiał, który co prawda doskonale sprawdza się w przestrzeniach otwartych, jednak w porównaniu z np. technorattanem czy stalą nierwdzewną wymaga olejowania. W zależności od rodzaju drewna jakie wybierzemy, proces ten będziemy musieli wykonać od dwóch ( w przypadku drewna tekowego) do 4-5 razy (wybierając np. drewno bambusowe) w sezonie. Cały proces jest niezwykle prosty i ogranicza się do przetarcia mebli bardzo drobnym papierem ściernym i zaolejowaniu go odpowiednio dobranym olejem. Zabieg taki, pozwala na przywrócenie drewna do stanu niemal nowości.

Po drugie – design

Nie da się ukryć że meble ogrodowe wykonane nawet z najlepszego materiału, nie będą cieszyć, jeżeli nie będą się nam podobać. Stare powiedzenie mówi: “nie jest ładne to co jest ładne, tylko to co się nam podoba” – w 100% zgadzamy się z tym, dlatego poniżej przedstawiamy naszą opinię na temat aktualnych trendów z zakresu mebli ogrodowych.

Unikalność, wygoda i jakość – to są główne cechy, których szukamy, jeżeli decydujemy się na współpracę z jakąkolwiek fabryką produkującą meble. Kategoria mebli ogrodowych nie jest tu wyjątkiem – dlatego nie jesteśmy wielkimi zwolennikami mebli z technorattanu (chociaż posiadamy takie w ofercie). Problem z technorattanem polega na tym, że nawet jeżeli kupimy meble z tego materiału bardzo wysokiej jakości – dla laika, nie będą one różnić się niemal niczym (może poza ciekawszą formą) od mebli dostępnych w np. markecie budowlanym. Biorąc pod uwagę że unikalność jest dla nas bardzo ważna – uważamy że decydując się na zakup luksusowych mebli ogrodowych z wyższej półki – mamy do wyboru dużo ciekawsze materiały niż technorattan.

Wygoda – to pojęcie w odniesieniu do mebli ogrodowych można rozumieć na dwóch płaszczyznach – pierwsza to powszechnie rozumiana wygoda, która przejawia się dobrze dopasowanym oparciem krzesła, odpowiednio wyprofilowanym oparciem kanapy etc. Jednak w przypadku mebli ogrodowych niezwykle ważna jest wygoda eksploatacji takich mebli – chodzi tu przede wszystkim o to jak łatwo utrzymać takie meble w czystości, czy możemy pozostawić je na ogrodzie nawet gdy warunki pogodowe są niekorzystne, jeżeli już meble zmokną – jak szybko wyschną, etc. Wbrew pozorom zwrócenie uwagi na te szczegóły podczas zakupu mebli ogrodowych może sprawić że będzie nam się z nich korzystało dużo przyjemniej.

Jakość – w dużej mierze kryteria jakości pokrywają się z omówionymi wcześniej kryteriami doboru odpowiednich materiałów, z których meble powinny być wykonane, warto tu jednak wspomnieć jednym dodatkowym aspekcie – mianowicie o tym czy fabryka z której wybieramy meble ogrodowe, produkuje również meble do projektów kontraktowych (hotele, restauracje, spa itp.). Jeżeli tak – w pewnym stopniu możemy być pewni że materiały z których będą one wykonane będą bardzo wysokiej jakości, ponieważ intensywność z jaką są one używane w takich miejscach niemal wymusza użycie materiałów najwyższej jakości.

Firmy produkujące najpiękniejsze, designerskie meble ogrodowe

Poniżej znajduje się zestawienie producentów, którzy naszym zdaniem produkują meble ogrodowe, które łączą w sobie wszystkie cechy, o których wspomnieliśmy powyżej, tj. design, wytrzymałość, łatwość użytkowania i unikalność.

Roshults – piękne meble ogrodowe z zimnej Szwecji. Chłodna Skandynawia nie jest pierwszym rejonem świata, jeżeli pomyślimy o tym gdzie produkowane są meble ogrodowe, jednak to czemu właśnie tam powstają jedne z najbardziej luksusowych i ekskluzywnych mebli ogrodowych na świecie wytłumaczył nam jakiś czas temu sam właściciel – stwierdził on, że niezaprzeczalnie dni słonecznych w Szwedzkim lecie nie ma za wiele, jednak jak już się trafią, to Szwedzi celebrują je jak mało kto na świecie. Dlatego właśnie Roshults, pierwotnie producent “fire baskets” zdecydował się na włączenie do swojej oferty kolekcję mebli ogrodowych. Od tego momentu marka ta jest synonimem luksusu i jakości jeżeli chodzi o meble ogrodowe. Niezwykle popularnymi produktami w ofercie tej firmy (poza meblami ogrodowymi), są kuchnie ogrodowe, których produkcję Roshults opanował do perfekcji.  Dzięki modułowej budowie, stworzenie prawdziwej kuchni w ogrodzie jest niezwykle proste.

Kuchnie ogrodowe Roshults
Kuchnie ogrodowe Roshults

Atmosphera Italy – w przeciwieństwie do firmy Roshults – Atmosphera Italy wywodzi się z Włoch, które jak najbardziej mogą kojarzyć się z produkcją mebli ogrodowych. Co ciekawe – w skład grupy Atmosphera Italy wchodzi również firma Capital Collection, która uznawana jest za jedną z najbardziej luksusowych firm, produkujących meble do wnętrz. Doświadczenie wynikające z obecności na rynku od wielu lat, połączone z niesamowitym wyczuciem bieżących trendów zaowocowało kolekcją mebli, w których nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Niezwykle prężne działania tej firmy sprawiają że co roku do kolekcji dodawane są coraz to nowe produkty, które z miejsca stają się wyznacznikiem tego, co będzie w danym sezonie “na topie”

meble ogrodowe Atmosphera Italy, kolekcja Embrace
Designerskie kanapy ogrodowe Embrace, Atmosphera Italy

HOUE – nowość o ofercie eclectic.pl, jedna markę znamy, cenimy i obserwujemy od wielu lat. To, czym charakteryzują się produkty tego duńskiego producenta streścić można w dwóch słowach (które są również hasłem przewodnim tej marki), a mianowicie: “affordable luxury”.

Materiały od firmy Sunbrella ✓

Wysokiej jakości drewno bambusowe ✓

Aluminium odporne na rdzę, pokryte specjalną farbą ✓

Unikalny design ✓

Jak widać firma ta spełnia wszystkie nasze wymagania, które stawiamy producentom mebli, które włączamy do oferty. Biorąc pod uwagę przystępną cenę mebli Houe – otrzymujemy kompletną ofertę, która doskonale wpasowuje się w wymogi rynkowe.

Meble ogrodowe Houe

Ethimo – design, design, jakość i jeszcze raz design. Nie da się ukryć że włoski producent Ethimo jest niezwykle rozpoznawalną marką na rynku mebli ogrodowych. W dużej mierze zawdzięcza to współpracy z najlepszymi światowymi projektantami, takimi jak Luca Nichetto, Patrick Norguet, Christophe Pillet czy Ludovica i Roberto Palomba. Kolekcje takie jak Esedra, Swing czy Play od lat cieszą się niezwykłą popularnością zarówno wśród klientów jak również architektów. Jako potwierdzenie jakości służyć może fakt iż meble Ethimo od lat stoją w najlepszych hotelach na świecie (od Dubaju przez Wenecję po Kalifornię).

meble ogrodowe ethimo, kolekcja esedra
Luksusowe meble ogrodowe z kolekcji Esedra, Ethimo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *