Biorąc pod uwagę wydłużającą się długość lata w naszym kraju i to, że więcej czasu możemy spędzić właśnie w ogrodzie –  coraz więcej osób przykłada większą uwagę do urządzenia tej części “domu” , jednak warto się zastanowić co możemy zrobić aby przekształcić ją w faktycznie funkcjonalne przedłużenie domu. Kuchnie ogrodowe to kategoria, która nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, jednak z czasem coraz więcej osób decyduje się na przeznaczenie części ogrodu właśnie na urządzenie przestrzeni w której podobnie jak w kuchni, możliwe będzie przyrządzanie posiłków. Jeżeli zastanowimy się bliżej nad funkcjonalnością takiego rozwiązania, można dojść do wniosku, że zainwestowanie w kuchnię zewnętrzną może zdecydowanie zwiększyć funkcjonalność naszego ogrodu.

Kuchnia zewnętrzna a przestrzeń do grillowania

Ważną różnicą, na którą należy zwrócić uwagę, jest różnica pomiędzy przestrzenią przeznaczoną do grillowania, a kuchnią zewnętrzną. Nie zawsze przestrzeń w której będzie znajdował się grill będzie można nazwać kuchnią zewnętrzną, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnia zewnętrzna zawierała w sobie elementy do przygotowywania posiłków na grillu. Jeżeli mówimy o kuchni zewnętrznej powinniśmy mieć przed oczami funkcjonalność zbliżoną do tej, którą ma kuchnia w której codziennie przygotowywane są posiłki. Elementami, które powinny znaleźć się w kuchni zewnętrznej są:

  • kuchenka (na gaz lub elektryczna)
  • zlew (najlepiej ze stali nierdzewnej)
  • blat roboczy
  • lodówka (przystosowana do warunków zewnętrznych)
  • szuflady (do przechowywania akcesoriów do gotowania)
  • ewentualnie grill

Przygotowując się do urządzenia kuchni zewnętrznej, powinniśmy rozważyć kilka istotnych aspektów. Jednym z tych aspektów jest to czy kuchnia powinna znajdować się pod dachem czy nie. Na przestrzeni lat i na podstawie wielu zrealizowanych projektów, z pełną odpowiedzialnością możemy polecić kuchnie, które będą znajdowały się chociaż w części pod dachem. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się posiłkami przygotowywanymi na świeżym powietrzu przez dłuższy czas. Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w ogrzewacz ogrodowy, który w dosyć wydajny sposób będzie mógł ogrzać przestrzeń wokół kuchni i stołu ogrodowego, czas w którym będziemy mogli gotować w ogrodzie wzrośnie zdecydowanie. Jeżeli z różnych powodów nie możemy wygospodarować w ogrodzie przestrzeni na zbudowanie murowanej “altany”,pod którą umieścimy naszą kuchnię, możemy zastanowić się nad zakupem altany ogrodowej, która będzie bardziej mobilna i elastyczna.

 Jaką kuchnię wybrać

Decydując się na kuchnię zewnętrzną z pewnością staniemy przed wyborem: gotowe moduły czy kuchnia murowana. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Do zalet kuchni murowanych należy przede wszystkim trwałość takiej kuchni. Jako wady wymienić można między innymi walory estetyczne oraz problemy z utrzymaniem jej w czystości. Drugie rozwiązanie to zbudowanie kuchni z gotowych modułów. Jest to rozwiązanie, które będzie z pewnością lepszym wyborem, jeżeli zależy nam na walorach estetycznych, ponieważ niektóre firmy, takie jak np. Roshults, posiadają w swojej ofercie designerskie kuchnie zewnętrzne, które bez wątpienia będą ozdobą każdego ogrodu. Nie da się niestety ukryć że nie jest to rozwiązanie najtańsze, jednak jeżeli budżet nie gra dla nas roli, produkty tej firmy należą do światowej czołówki producentów kuchni zewnętrznych.   Ważnym aspektem, który powinniśmy rozważyć kupując kuchnię zewnętrzną składającą się z gotowych modułów są materiały, z których zostały one wykonane. Jednym z najtrwalszych materiałów, który możemy wybrać jest stal nierdzewna. Wybierając kuchnię, która będzie wykonana z tego właśnie materiału możemy być pewni że kuchnia, którą zbudujemy, będzie kuchnią na lata, której nie groźne będą nawet najtrudniejsze warunki pogodowe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *